Opony są jednym z ważniejszych elementów każdego pojazdu, odpowiadając za przenoszenie napędu na nawierzchnię, utrzymując przyczepność, a w przypadku samochodów ciężarowych również biorąc udział w rozkładaniu masy przewożonego ładunku na podłoże. Od stanu opon zależy więc nie tylko bezpieczeństwo – przede wszystkim droga hamowania czy siła z jaką samochód trzyma się drogi – ale także wysokość spalania, a zatem koszty przejechania każdego kilometra. W przypadku opon do TIR-ów ma to szczególnie duże znaczenie ze względu na znaczne dystanse, które pokonują tego rodzaju pojazdy. Przekonajmy się, czym wyróżniają się opony do TIR-ów i jakie są ich rodzaje.

Budowa i rodzaje opon do TIR-ów

Opony do TIR-ów są zbudowane podobnie jak te używane w autach osobowych. Elementem odpowiedzialnym za kontakt z nawierzchnią oraz sprawne odprowadzanie wody jest znajdujący się na czole opony bieżnik. Pod nim ułożone są, wykonane ze stali lub wytrzymałych włókien z tworzyw sztucznych, warstwy opasania, które wzmacniają oponę. Niżej znajduje się osnowa opony, obejmująca również jej powierzchnie boczne. W miejscu kontaktu z felgą znajdują się tzw. pasek stopowy, gwarantujący dobre przyleganie opony, a także oddzielający drutówkę. Wewnętrzną powierzchnię stanowi tzw. kapa butylowa, będąca uszczelnieniem pełniącym funkcję dętki, a więc utrzymującym gaz wypełniający oponę. W przypadku opon do TIR-ów wyróżniamy takie, które są przeznaczone do montażu na osiach kierowanych (oznaczanie zwykle literą S lub F), a także modele na osie napędowe (litera D), jak również do montażu na pozostałych osiach (FRT) oraz do naczep (litera T).

Najważniejsze parametry opon do TIR-ów

Podstawowe parametry opon do TIR-ów nie różnią się od tych, jakie mają znaczenie w przypadku aut osobowych. Najważniejsze będą rozmiary opony – jej szerokość i wysokość. Poza nimi liczy się także rozmiar felgi, kod indeksu prędkości identyczny, jak w osobówkach. Różnicą jest indeks nośności, podawany w postaci dwuliczbowej, z czego pierwsza oznacza obciążenie koła pojedynczego, a druga koła bliźniaczego. Na oponach zimowych obowiązkowych w wielu przypadkach znajdzie się także kod 3PMSF (Three-Peak Mountain Snow Flake). Każda opona ma także numer homologacji oraz datę produkcji.

Kategorie: Blog