ciśnienie w oponie samochodu

Prawidłowe ciśnienie w oponach. Jak je sprawdzić?

Prawidłowe ciśnienie w oponach ważne jest nie tylko ze względu na właściwą eksploatację samochodu i ekonomiczną jazdę, lecz przede wszystkim dla bezpieczeństwa podróżujących. Warto sprawdzać je kontrolnie raz na miesiąc lub dwa, a także przed każdą dłuższą trasą. Ciśnienie w oponach koniecznie trzeba sprawdzić zawsze wtedy, gdy kierowca ma podejrzenie, że jest ono nieprawidłowe – samochód ospale reaguje na ruchy kierownicą, „ściąga” na którąś stronę drogi, czy ma tendencje do nad- lub podsterowności. Jak to zrobić?

(więcej…)
lewarek i opona oparta o samochód

Czym zajmuje się pogotowie wulkanizacyjne?

Prawdopodobnie większość kierowców potwierdzi, że „gumę” łapią zazwyczaj wtedy, gdy najbardziej zależy im na szybkim dojechaniu do celu. Zgodnie z teorią „o złośliwości rzeczy martwych”, awaria ogumienia przydarza się w drodze na wakacje, rozmowę o pracę, lub ślub, na którym właściciel samochodu jest świadkiem. Wstawienie pojazdu do wulkanizatora często w takiej sytuacji jest niemożliwe. Na szczęście najlepsi wulkanizatorzy oferują usługę mobilną. Czym ona jest?

(więcej…)
piaskowanie

Które elementy stalowe i aluminiowe najczęściej są poddawane piaskowaniu?

Rozwój technologii spowodował, że obecnie wiele elementów, które uległy zużyciu czy zniszczeniu, może być poddanych naprawie czy renowacji. Mowa tutaj na przykład o konstrukcjach stalowych czy aluminiowych. Wiele z nich jest poddawanych procesowi piaskowania, który ma na celu oczyszczenie i przedłużenie ich żywotności. Na czym właściwie polega piaskowanie i jakie elementy można mu poddać?

(więcej…)
opona

Wymiana opony krok po kroku

Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak zachować się w przypadku awarii ogumienia. U Uszkodzona opona to jedna z częstszych niespodzianek, jakie mogą nas zaskoczyć podczas codziennej jazdy po mieście oraz dłuższych podróży. Jak postąpić, gdy złapiemy gumę? O czym pamiętać? Wyjaśniamy, jak krok po kroku wymienić uszkodzoną oponę i co zrobić, gdy wymiana opony okaże się niemożliwa np. ze względu na brak koła zapasowego lub niezbędnych narzędzi.

(więcej…)
opony

Charakterystyka opon do TIR-ów

Opony są jednym z ważniejszych elementów każdego pojazdu, odpowiadając za przenoszenie napędu na nawierzchnię, utrzymując przyczepność, a w przypadku samochodów ciężarowych również biorąc udział w rozkładaniu masy przewożonego ładunku na podłoże. Od stanu opon zależy więc nie tylko bezpieczeństwo – przede wszystkim droga hamowania czy siła z jaką samochód trzyma się drogi – ale także wysokość spalania, a zatem koszty przejechania każdego kilometra. W przypadku opon do TIR-ów ma to szczególnie duże znaczenie ze względu na znaczne dystanse, które pokonują tego rodzaju pojazdy. Przekonajmy się, czym wyróżniają się opony do TIR-ów i jakie są ich rodzaje.

(więcej…)
opony

Opony całoroczne w praktyce

Kilkanaście lat temu kierowcy jeździli na jednym komplecie opon przez cały rok – opony zimowe były wówczas nowością. Dzisiaj technologie pozwalają w jednym produkcie łączyć niektóre cechy opon zimowych i letnich, dlatego na rynku istnieje podział na opony całoroczne, z homologacją zimową oraz dedykowane określonemu sezonowi. Ze względu na uniwersalność i cenę, opony całoroczne zyskują na popularności. Czy jest to dobry wybór? Jakie są wady i zalety opon całorocznych?

(więcej…)
przechowywanie opon

Jak przechowywać opony?

Kierowcy przechowują opony w bardzo wielu miejscach. Choć najczęściej jest to garaż, to wiele osób przechowuje je także w ogrodzie, piwnicy, na balkonie, czy nawet w domu. Niestety nie każdy wie, jak poprawnie powinny być przechowywane opony, a jest to bardzo istotne. Jeśli chcemy, aby były one dobre na kolejny sezon, to musimy zastosować się do kilku podstawowych zasad. Jak przechowywać opony? Sprawdź to w naszym artykule – zachęcamy do przeczytania!

(więcej…)
przebita opona

Co zrobić, kiedy opona uległa przebiciu?

Jeśli jesteś kierowcą, przebita opona to niespodzianka, która prędzej czy później Cię spotka. Przyczyny takiej awarii mogą być przeróżne – od niewłaściwego ciśnienia w oponach, przez zły stan nawierzchni po wbite w oponę wkręty czy gwoździe. Niezależnie od tego, czy na co dzień kierujemy samochodem osobowym czy dostawczym bądź ciężarowym – przysłowiowy “kapeć” to coś, czego nigdy się nie spodziewamy, a zazwyczaj ma miejsce właśnie w najmniej oczekiwanym momencie, na przykład w dłuższej trasie. Co zrobić, gdy właśnie w takiej sytuacji nasza opona ulegnie przebiciu? Jakie rozwiązanie będzie najbardziej ekonomiczne i najwygodniejsze? Sprawdzamy w dzisiejszym wpisie.

(więcej…)

Po czym poznać że opona jest zużyta?

Zużyte opony mają duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Płytki bieżnik powoduje problemy z panowaniem nad samochodem, szczególnie na mokrej nawierzchni. Zły stan opon znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wypadku. Co więcej, badania przeprowadzone przez organizację DEKRA w Niemczech ukazały, że aż 37% wypadków, wynikających z defektów technicznych samochodów, spowodowanych było awariami opon. Aby zapobiec takim niespodziankom na drodze, należy dokładnie i regularnie badać kondycję ogumienia.

(więcej…)