Korozja, czyli stopniowe niszczenie struktury metalu, do którego dochodzi na skutek reakcji chemicznych z otoczeniem bądź w wyniku procesów elektromechanicznych jest problematycznym zjawiskiem. Przedmioty czy instalacje wykonane z metalu można skutecznie chronić przed korozją, malując je proszkowo. Na czym polega ta metoda oraz dlaczego jest skuteczna?

Co to jest malowanie proszkowe?

Proces malowania proszkowego składa się z trzech etapów. Każdy z nich musi być wykonany precyzyjnie, by otrzymany efekt przyniósł oczekiwane korzyści. Odbywają się one w następującej kolejności:

  • przygotowanie do malowania – oczyszczenie materiału z zanieczyszczeń w sposób chemiczny i mechaniczny. Dzięki temu przyczepność farby może wynieść nawet sto procent,
  • malowanie – proces nakładania farby, która ma postać proszku. Wykonuje się go metodą natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego,
  • polimeryzacja (utwardzenie farby) – polega na umieszczeniu lakierowanego elementu w piecu lakierniczym na około 20 minut w temperaturze 140-200 stopni Celsjusza.

W naszej firmie stosujemy malowanie proszkowe do malowania felg, zderzaków, kołpaków i listew dekoracyjnych.

Skuteczność malowania proszkowego

Ogromną zaletą malowania proszkowego jest zabezpieczenie malowanego materiału przed korozją. Farba zapobiega reakcji katodowej, czyli blokuje dostęp wody i tlenu do metalu. Poza tym zapobiega reakcji anodowej, co z kolei oznacza, że zatrzymuje powstawanie jonów żelazowych pod powłoką malarską. Dzięki malowaniu proszkowemu następuje również blokada przepływu ładunków elektrycznych, których przedostanie się, również powoduje korozję.

Malowanie proszkowe ma też wiele innych zalet. Przede wszystkim jest oszczędne i ekologiczne – materiał zostaje wykorzystany niemal w stu procentach, a oprócz tego rozpuszczalniki i rozcieńczalniki nie są emitowane do środowiska. Powłoki, którymi pokrywamy elementy, są grube (60-80 μm), dzięki czemu ewentualne niedokładności obróbki mechanicznej nie są widoczne. W naszej firmie oprócz usług malowania proszkowego czy piaskowania możecie Państwo również skorzystać z całodobowej wulkanizacji mobilnej. Taka pomoc może się okazać nieoceniona szczególnie podczas nagłych zdarzeń na drodze. W razie jakiejkolwiek potrzeby zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami.

Kategorie: Blog