Każdy kierowca doskonale wie, że wymiana opon zimowych na letnie oraz letnich na zimowe to jedna z najważniejszych czynności, jakich w określonym czasie w roku należy dokonywać w samochodzie. Jaki jest jednak tego powód i dlaczego wymiana opon ma aż tak duże znaczenie?

Dlaczego należy pamiętać o sezonowej wymianie opon

Wymiana opon zimą i latem to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa. Koła samochodu muszą być dostosowane do nawierzchni, która w danym sezonie zostaje poddana wpływowi określonych czynników atmosferycznych. Dlatego jest tak ważne, by np. w okresie zimowym samochód wyposażony był w opony o odpowiednim poziomie przyczepności i wytrzymałości – niwelują one bowiem prawdopodobieństwo utraty kontroli nad pojazdem na śliskiej nawierzchni, tym samym zaś oddalają ryzyko wypadku.

Opony letnie wykonane są z twardej gumy, która mięknie nieznacznie pod wpływem niskiej temperatury towarzyszącej letnim deszczom – w ten sposób dopasowują się do warunków panujących na drodze. W okresie śnieżyc i temperatur ujemnych ich używanie staje się jednak niebezpieczne – należy wtedy zmienić opony na zimowe, czyli takie, które wykonane są z miękkiego materiału i mają o wiele więcej rowków na bokach bieżników. Obie te cechy zapewniają przyczepność, która stanowi gwarant bezpieczeństwa w przypadku przemieszczania się samochodu po ośnieżonej lub oblodzonej nawierzchni – a o takie nietrudno podczas zimy.

Oprócz oczywistego względu, jakim jest  zachowanie bezpieczeństwa na drodze, sezonowa wymiana opon służy jeszcze jednemu celowi – a jest nim kontrola stanu ich zużycia. Gdyby nie konieczność regularnego zmieniania opon na takie dopasowane do konkretnego sezonu, wielu z nas z pewnością zapominałoby o tym, że zwyczajnie zużywają się one w miarę upływu czasu. Sami często nie jesteśmy w stanie zauważyć, że bieżniki uległy spłyceniu – dlatego jest bardzo ważne, by przyjrzał się im specjalista z warsztatu samochodowego. Wymieniając zużyte opony na nowe, przestajemy stwarzać zagrożenie na drodze – dbamy bowiem o to, by koła przez cały czas zachowywały wymaganą przyczepność.

Kategorie: Blog