Kierowcy przechowują opony w bardzo wielu miejscach. Choć najczęściej jest to garaż, to wiele osób przechowuje je także w ogrodzie, piwnicy, na balkonie, czy nawet w domu. Niestety nie każdy wie, jak poprawnie powinny być przechowywane opony, a jest to bardzo istotne. Jeśli chcemy, aby były one dobre na kolejny sezon, to musimy zastosować się do kilku podstawowych zasad. Jak przechowywać opony? Sprawdź to w naszym artykule – zachęcamy do przeczytania!
Najpierw dokładnie je oczyść
Zanim schowamy opony, to najpierw koniecznie musimy je oczyścić. Na oponach znajduje się wiele materiałów, które źle na nie wpływają (są to m.in. smary). Dlatego też przede wszystkim trzeba je solidnie umyć, a następnie wysuszyć. Następnie przechodzimy do procesu konserwacji, który polega na zastosowaniu preparatu konserwującego. Tego typu produkty możemy zakupić w wielu miejscach, a ponadto kosztują one niewiele. Po co nam taki produkt? Przede wszystkim po to, aby zapewnić oponom ochronę przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami.
Przechowywanie opon
Sposób przechowywania opon jest zależny od tego, czy są to opony z felgami, czy bez nich:
- opony z felgami – mogą być one układane w stosie, zanim jednak je ułożymy, pamiętajmy, aby wypuścić mniej-więcej połowę powietrza z kół. Niemniej ważne jest to, na jakiej powierzchni będą one przechowywane – powinniśmy pod nie podłożyć gruby karton. Istotne jest także to, aby zmieniać miejsca opon – raz na 4 tygodnie. Innym sposobem przechowywania opon z felgami jest ich powieszenie na hakach.
- opony bez felg – niewskazane jest przechowywanie ich jedna na drugiej – jeśli będziemy tak postępować, to musimy liczyć się z tym, że będą one zniekształcone. Należy je przechowywać jedna obok drugiej na bieżniku. Ważne jest także to, aby systematycznie je obracać mniej-więcej o pół obrotu raz na miesiąc.
Dlaczego właściwe przechowywanie opon jest tak ważne?
Jednym z powodów, dla których poprawne przechowywanie opon jest tak ważne jest to, że jeśli będą niewłaściwie przechowywane to będzie dochodziło do zmian właściwości fizycznych opon. Mowa tutaj o różnego rodzaju zgnieceniach, które mogłoby się wydawać, że nie szkodzą, lecz jest zupełnie inaczej. Przede wszystkim zniekształcenia znacznie skracają czas eksploatacji.
O czym jeszcze musisz pamiętać, przechowując opony? Na sam koniec warto wspomnieć jeszcze o kilku podstawowych zasadach, do których powinniśmy się stosować, wybierając miejsce przechowywania opon. Najważniejsze jest to, aby w pomieszczeniu panowała właściwa temperatura – około 10-20 stopni. Oprócz tego pomieszczenie powinno być suche. Niewskazane jest także narażanie opon na promienie słonecznie czy źródła ciepła. Przechowując opony, pamiętajmy również o tym, aby znajdowały się one z dala od ostrych przedmiotów.