Rozwój technologii spowodował, że obecnie wiele elementów, które uległy zużyciu czy zniszczeniu, może być poddanych naprawie czy renowacji. Mowa tutaj na przykład o konstrukcjach stalowych czy aluminiowych. Wiele z nich jest poddawanych procesowi piaskowania, który ma na celu oczyszczenie i przedłużenie ich żywotności. Na czym właściwie polega piaskowanie i jakie elementy można mu poddać?

Czym właściwie jest piaskowanie konstrukcji stalowych i aluminiowych? 

Na początek warto krótko wyjaśnić, na czym właściwie polega proces piaskowania konstrukcji stalowych i aluminiowych. Czynność ma na celu przekształcenie powierzchni metalicznej przy wykorzystaniu materiałów ściernych oraz odpowiedniego ciśnienia sprężonego powietrza. Dzięki piaskowaniu powierzchnia staje się gładka i wytrzymała, a do tego można z niej usunąć rdzę czy stare powłoki lakiernicze.

Co więcej, jest wówczas dobrze przygotowana do dalszych prac, na przykład do malowania proszkowego, który skutecznie ją chroni przed korozją czy działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych. Taka usługa cieszy się dużym zainteresowaniem przede wszystkim w serwisach wulkanizacyjnych, a także w przypadku szkieletów prętowych czy innych elementów konstrukcji budowlanych.

Jakie elementy są najczęściej poddawane piaskowaniu? 

Proces piaskowania jest skuteczny w przypadku rozmaitych materiałów czy konstrukcji, dlatego cieszy się dużą popularnością w wielu branżach. Jest to usługa, z której korzystają między innymi kierowcy podczas serwisu samochodów osobowych czy dostawczych. Piaskowaniu najczęściej są poddawane felgi aluminiowe i felgi stalowe. Dzięki takiej usłudze nowa warstwa farby będzie lepiej przylegała do elementu niż po ręcznym czy mechanicznym czyszczeniu papierem ściernym.

Co więcej, w razie potrzeby piaskowaniu można poddać też ramy auta czy motocykla, głowicę lub blok silnika, a nawet całą karoserię samochodu. Kierowcy często decydują się na zlecenie takiej usługi z uwagi na to, że dzięki piaskowaniu poszczególne elementy zachowują estetyczny wygląd na dłużej, a do tego ich żywotność również jest dłuższa.

Kategorie: Blog