Kilkanaście lat temu kierowcy jeździli na jednym komplecie opon przez cały rok – opony zimowe były wówczas nowością. Dzisiaj technologie pozwalają w jednym produkcie łączyć niektóre cechy opon zimowych i letnich, dlatego na rynku istnieje podział na opony całoroczne, z homologacją zimową oraz dedykowane określonemu sezonowi. Ze względu na uniwersalność i cenę, opony całoroczne zyskują na popularności. Czy jest to dobry wybór? Jakie są wady i zalety opon całorocznych?

Dlaczego warto?

Wielosezonowe opony są swoistą hybrydą opony letniej i zimowej, która ma za zadanie zrównoważyć właściwości jezdne w każdym warunkach. Przeznaczone są do jazdy we wszystkich porach roku. Ten rodzaj ogumienia ma mieszankę gumową bardziej miękką niż komplety letnie, ale nie tak miękką jak typowe opony na zimę. Ich bieżnik wyposażony jest w lamele do wgryzania się w śnieg, ale nie tak mocne, jak w oponach zimowych. Największą zaletą opon całorocznych jest fakt, że nie trzeba ich co pół roku zmieniać i magazynować – wystarczy tylko dbać o odpowiednie ciśnienie powietrza i wyważenie. W rachunku kilkuletnim wydatki na opony wielosezonowe są porównywalne z tymi poniesionymi na letnie i zimowe, to jednak inaczej rozkładają się one w czasie. Opony uniwersalne kupowane są częściej niż sezonowe, jednak nie trzeba w jednym roku wydawać pieniędzy na dwa komplety. Ponadto osoby zlecające w przeszłości przechowywanie opon serwisowi, nie muszą już za to płacić. Opony uniwersalne eksploatowane przez cały rok zużywają się szybciej i są częściej wymieniane na nowe. Oznacza to, że nie zachodzi proces starzenia mieszanki gumowej, a co za tym idzie, właściwości opon na mokrej nawierzchni i na śniegu nie ulegają pogorszeniu.

Wykorzystanie opon całorocznych w praktyce

Niestety ze względu na konieczność połączenia w jednej oponie cech opony letniej i zimowej, całoroczne ogumienie w ekstremalnych warunkach nieco ustępuje produktom dedykowanym określonemu sezonowi. Opony sezonowe sprawdzają się w sytuacji, gdy roczne przebiegi nie przekraczają 10 000 kilometrów. Ze względu na kompromisowe osiągi opony całoroczne nie powinny być poddawane zbyt dużym przeciążeniom wzdłużnym czy bocznym. Słabo więc będą spisywały się w samochodach większych, niż klasa kompakt – najlepiej stosować je w małych samochodach. Opony uniwersalne sprawdzają się najlepiej przy zachowawczym stylu jazdy. Jedną z ich wad jest fakt, że nie są dostępne we wszystkich rozmiarach. W przypadku popularnych samochodów nie ma problemu, gorzej sytuacja wygląda w samochodach sportowych i dużych.  Opony uniwersalne w porównaniu do letnich mają nieco wyższe opory toczenia, co za tym idzie, nie pozwalają na obniżenie zużycia paliwa latem.

Kategorie: Blog