Malowanie proszkowe – polega na nakładaniu naelektryzowanych cząstek (20-100 μm) farby proszkowej na powierzchnię przewodzącą np. metalu. Osadzona warstwa proszku utrzymuje się na powierzchni malowanego detalu dzięki siłom elektrostatycznym.
W malowaniu proszkowym stosuje się dwie podstawowe techniki elektryzacji i nakładania farby proszkowej:
- natrysk elektrostatyczny – metoda wysokonapięciowa 40-100 kV, potocznie zwana „koroną”,
- natrysk elektrokinetyczny – metoda triboelektryzacji, tarciowa, zwana „tribo”.
Następnie pokryte farbą elementy są nagrzewane do temperatury 140-200°C, w rezultacie czego proszek ulega stopieniu i polimeryzacji. Uzyskana powłoka lakiernicza jest odporna na korozję, chemikalia, wysoką temperaturę i uszkodzenia mechaniczne.
Podstawowe zalety malowania proszkowego:
- brak emisji rozpuszczalników i rozcieńczalników do środowiska,
- prawie 100% wykorzystanie materiału malarskiego (możliwość odzysku nieosadzonych cząstek proszku),
- znaczne oszczędności energetyczne dzięki możliwości stosowania zamkniętych układów wentylacji,
- otrzymywane powłoki dzięki swojej grubości (60-80 μm) znakomicie maskują niedokładności obróbki mechanicznej,
- zabezpieczenie antykorozyjne pokrytych materiałów.
źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Malowanie_proszkowe
RAL – system oznaczania barw oparty na porównaniu z wzorcami. W ten sposób oznacza się barwy farb do metalu, lakierów samochodowych w aerozolu, samoprzylepnych folii PVC stosowanych przez plastyków i wiele innych zastosowań, w tym także farb mieszanych komputerowo, niezależnie od ich producentów. Nazwa RAL to skrót zaczerpnięty od nazwy niemieckiej instytucji utworzonej w latach dwudziestych XX wieku: Reichsausschuss für Lieferbedingungen, od roku 1980 nazywanego: Niemieckim Instytutem Jakości i Oznaczeń RAL Deutsches Institut für Gütesicherung und Kennzeichnung e. V. Jednym z zadań tego instytutu jest systematyzacja opisu barw dla zastosowań przemysłowych i handlu. Za jakość odwzorowania barw we wzornikach przez 75 lat odpowiedzialna była jedna firma zajmująca się ich wytwarzaniem, Muster-Schmidt założona w Berlinie w 1905 roku. System powstał w 1927 r. i początkowo zawierał 30 barw, obecnie systematyzuje ich ponad 200. System nie nawiązuje do innych modeli barwnych, barwy zostały wyznaczone arbitralnie. Dla odróżnienia od innych, rozbudowanych systemów oznaczania barw, nazwany został RAL CLASSIC.
Oznaczenie składa się z napisu “RAL” i czterech cyfr:
- RAL 10xx – grupa odcieni żółtych
- RAL 20xx – grupa odcieni pomarańczowych
- RAL 30xx – grupa odcieni czerwonych i różowych
- RAL 40xx – grupa odcieni purpurowych i fioletowych
- RAL 50xx – grupa odcieni niebieskich
- RAL 60xx – grupa odcieni zielonych
- RAL 70xx – grupa odcieni szarych
- RAL 80xx – grupa odcieni brązowych
- RAL 90xx – grupa odcieni białych i czarnych
Dodatkowo stworzono bardziej dokładny model nazwany RAL DESIGN, który obejmuje 1625 barw i systematyzuje je z uwzględnieniem doświadczalnie zmierzonej jasności i nasycenia.
Notacja barw w RAL Design System to kod numeryczny, który składa się z napisu “RAL” i siedmiu cyfr np.: RAL 210 60 30, gdzie 210 to odcień (Hue), 60 to jasność (Lightness), a 30 to chrominancja (Chroma), co ilustruje położenie w przestrzeni barw CIE LCH.
https://pl.wikipedia.org/wiki/RAL
Współpracujemy z:
PPG Cieszyn SA to główny w kraju producent wyrobów lakierowych dla przemysłu. W skład asortymentu wchodzą wyroby lakierowe na metal, farby do poziomego znakowania dróg, lakiery elektroizolacyjne, wyroby do malowania opakowań blaszanych, farby proszkowe, coil-coating, wyroby do malowania mebli, płyt pilśniowych, stolarki budowlanej, renowacji samochodów, żywice oraz wyroby dla motoryzacji.
Pulverit Polska Sp. z o.o. – Produkujemy farby i lakiery proszkowe od 1973 roku
Zawsze jako lider w branży, nie tylko z jednym produktem, lecz z całą gamą jego rodzajów i kolorów wymaganych przez rynek konsumentów
W celu osiągnięcia i utrzymania tej pozycji dokładaliśmy starań, aby dostarczać wszystkim naszym klientom produkty oraz serwis najwyższej jakości, w całości zgodne i kompatybilne z normami europejskimi oraz rygorystycznymi parametrami zawartymi w naszych kartach technicznych, próbach jakości i bezpieczeństwa.
Surfin Polska Sp. z o.o. jest jednym z głównych dystrybutorów farb proszkowych.