Zużyte opony mają duży wpływ na bezpieczeństwo na drodze. Płytki bieżnik powoduje problemy z panowaniem nad samochodem, szczególnie na mokrej nawierzchni. Zły stan opon znacznie zwiększa prawdopodobieństwo wypadku. Co więcej, badania przeprowadzone przez organizację DEKRA w Niemczech ukazały, że aż 37% wypadków, wynikających z defektów technicznych samochodów, spowodowanych było awariami opon. Aby zapobiec takim niespodziankom na drodze, należy dokładnie i regularnie badać kondycję ogumienia.

O konieczności wymiany opon decyduje kilka czynników takich jak wiek, stan techniczny oraz indywidualne preferencje kierowcy. Bieżnik zarówno opon letnich, jak i zimowych należy systematycznie sprawdzać. Specjaliści twierdzą, że weryfikacja stanu ogumienia powinna mieć miejsce przynajmniej raz na sezon.

Jak rozpoznać, że opony nadają się do wymiany?

Opony zużyte to te, które posiadają uszkodzenia uniemożliwiające ich dalsze użytkowanie. Wymiany definitywnie wymagają opony sparciałe, które z racji wieku nie nadają się do eksploatacji oraz te, w których osiągnięta została dopuszczalna grubość bieżnika. Z dalszego użytku wykluczone zostać powinny opony zdarte z bieżnikiem poniżej 1,6 milimetra – jest to minimalna głębokość wymagana przez polskie prawo. Należy jednak pamiętać, że taka opona w porównaniu do nowej, zapewnia tylko 40% przyczepności na mokrej nawierzchni.

Oczywistym znakiem, że opony są nadmiernie wyeksploatowane, jest odklejony bieżnik oraz zdeformowana lub odkryta drutówka (element, na którym guma montowana jest na feldze). Warto zwrócić uwagę także na plamy, odparzenia wewnątrz opony na warstwie butylowej (tak zwane zużycie marmurkowate), wybrzuszenia, deformacje na boku związane z pęknięciem nitek osnowy, wszelkie przecięcia i rozdarcia gumy, nawet te powierzchowne.

Jeśli zauważymy którykolwiek z powyższych objawów, najlepiej zwrócić się po pomoc do naszego profesjonalnego serwisu. Szczególnie pomocny może być mobilny serwis opon, który umożliwia nam serwisowanie w dogodnym czasie i miejscu poprzez usunięcie awarii ogumienia nawet na trasie. Nasz serwis oferuje całodobowe wsparcie na drogach w rejonie Śląska, dzięki czemu możesz zaoszczędzić czas i koszty, związane z holowaniem auta do warsztatu w celu wymiany lub naprawy koła. Prowadzimy również stacjonarny zakład wulkanizacyjny przy ulicy Rzemieślniczej 16 w Jaworznie.

Kategorie: Blog