Opony to jeden z najważniejszych elementów samochodu, który ma wpływ na komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie sprawdzać ich stan techniczny. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że jedną z ważniejszych części każdej opony jest bieżnik, który pełni bardzo ważną rolę. Dlatego warto wiedzieć, jak wpływa na bezpieczeństwo podróży oraz jakie dokładnie funkcje pełni.
Jakie znaczenie w bezpieczeństwie ma bieżnik?
Bieżnik w oponie jest odpowiedzialny przede wszystkim za przyczepność pojazdu. To on zapewnia bezpośredni kontakt samochodu z drogą. Jest to na tyle istotny element samochodu, że prawo ściśle określa minimalną wysokość bieżnika. Jeśli nie jest ona spełniona, policja podczas kontroli ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu. W Polsce minimalna wysokość bieżnika wynosi 1,6 mm. Przy czym warto podkreślić, że nowa opona zazwyczaj posiada bieżnik o grubości 8 mm.
Istotne jest to, że podczas użytkowania opon, bieżnik stopniowo się ściera tracąc swoje właściwości. Dlatego szczególnie przed dłuższą podróżą warto sprawdzić stan techniczny opony oraz bieżnika. Jeśli nie mamy czasu na wizytę w warsztacie samochodowym, warto skorzystać z usługi, jaką jest wymiana opon z dojazdem. Nasi specjaliści są do dyspozycji przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu i przyjadą we wskazane miejsce, aby wymienić niesprawne koło.
Jakie jeszcze funkcje pełni bieżnik?
Przyczepność to nie jedyna rola, jaką pełni bieżnik opony. Bieżnik ma duży wpływ na to, jak samochód zachowuje się na zakręcie oraz jak długa będzie droga hamowania. Przeprowadzone testy wykazały, że im większa wysokość bieżnika, tym droga hamowania jest krótsza. Ponadto bieżnik ma wpływ na komfort i hałas powstający podczas jazdy oraz generowanie oporów toczenia, które mają wpływ na zużycie paliwa.
Jako że bieżnik pełni tak wiele istotnych funkcji, produkowany jest z mieszanek gumowych, które posiadają bardzo różnorodny skład. Przykładowo do produkcji opony i bieżnika używa się kauczuku naturalnego oraz syntetycznego, mieszanki elastomerów, sadzy, krzemionki i olei oraz substancji przyspieszających i aktywujących.