Choć zmiany klimatyczne postępują coraz dalej, w Polsce pory roku wciąż znacznie różnią się od siebie pod względem temperatury i warunków atmosferycznych. Dlatego – dla bezpieczeństwa zarówno własnego, jak i pozostałych użytkowników drogi – powinniśmy bezwzględnie pamiętać o sezonowej wymianie opon. Co jednak wpływa na tę konieczność i jakie są właściwości poszczególnych rodzajów ogumienia?
Cechy charakterystyczne opon zimowych i letnich
Podstawową i łatwą do spostrzeżenia nawet przez motoryzacyjnych laików różnicą pomiędzy ogumieniem letnim i zimowym jest oczywiście głębokość bieżnika. Podczas gdy bowiem w oponach letnich ma on formę nielicznych płytkich nacięć z szerokimi kanałami odprowadzającymi, w oponie zimowej będzie zbudowany z licznych głębokich nacięć oraz lamel. Skąd tak znaczna różnica? W okresie letnim opona ma dotykać asfaltu możliwie największą powierzchnią. W wyniku nasłonecznienia i ciepłej temperatury guma przylega ściśle do nawierzchni, co zwiększa przyczepność i stabilizuje tor jazdy. Szerokie kanały odprowadzania służą zaś oddaleniu ryzyka wpadnięcia w poślizg na mokrej drodze podczas letniego deszczu. Dlatego zaraz na początku lata należy skorzystać z usługi profesjonalnej wulkanizacji i wymienić opony na letnie.
Z kolei opona zimowa, posiadająca grube pasma do odprowadzania cieczy i błota, zaprojektowana została tak, by uzyskać maksymalną przyczepność na problematycznej nawierzchni – na przykład oblodzonej czy pokrytej grubą warstwą śniegu. Tor jazdy jest tu stabilizowany nie tyle poprzez ścisłe przyleganie, co raczej przez odbijanie kształtu bieżnika w śniegu tak, że dopasowują się one do siebie niczym dwa elementy układanki. Z kolei kanały odprowadzające mają zmniejszać zagrożenie poślizgu na kałużach oraz błocie pośniegowym.
Różnica pomiędzy oponami zimowymi i letnimi uwidacznia się również w użytej do ich produkcji mieszance gumowej. Ogumienie zimowe składa się z miękkiego materiału z dużą zawartością krzemionki. Dzięki tej plastyczności możliwe jest uzyskanie bezpiecznego poziomu przyczepności nawet na najbardziej niepewnym gruncie. Z kolei opony letnie są twarde i mają wysoką zawartość sadzy. W ten sposób nie ulegają one zniekształceniu w nieustannym kontakcie z rozgrzanym od promieni słonecznych podłożem. A pamiętajmy, że tarcie wywołane poruszaniem się kół na asfalcie zwiększa jeszcze i tak już wysoką temperaturę – niekiedy może ona sięgać nawet temperatury 60 stopni.