Choć niekiedy zdarza się nam o tym zapominać, odpowiednio dobrane opony to jedna z podstaw bezpiecznej jazdy samochodem. Warto wiedzieć, dlaczego tak jest i jakie ich cechy mają największy wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze.
Najważniejsze cechy opon samochodowych
Najważniejszą rolą opon jest zapewnienie krótkiego hamowania – to zaś wymaga m.in. odpowiedniej przyczepności. Równie ważnym zadaniem jest odprowadzanie wody i błota oraz zagwarantowanie przyczepności podczas jazdy po ośnieżonej nawierzchni. Przykład? Najlepszej jakości opony letnie na przeciętnej drodze zapewniają około 35 metrów hamowania przy prędkości 100km/h. Przy przeciętnych oponach dystans ten zwiększa się do 38 metrów, a przy takich gorszego sortu – nawet do 41 metrów. Odległości te stają się jeszcze większe w przypadku mokrej lub ośnieżonej nawierzchni.
Drugą ważną rolą opony jest odprowadzanie wody zgromadzonej na nawierzchni w czasie deszczu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w przypadku, gdy opona nie spełnia swej funkcji w dostatecznym stopniu, pomiędzy kołami a podłożem tworzy się gruba warstwa wody, to zaś sprawia, że kierowca traci kontrolę nad pojazdem. Będzie on więc bezradny w przypadku konieczności pokonania gwałtownego zakrętu czy szybkiego hamowania.
Dlatego jest tak ważne, by nasze opony zawsze odpowiadały danemu sezonowi – by tego dopilnować, regularnie korzystajmy z usług serwisu wulkanizacji, w którym na początku lata nasze opony zostaną wymienione na letnie, a u progu zimy – na zimowe. Powinniśmy też regularnie kontrolować głębokość bieżnika, który ściera się w miarę użytkowania – im jest płytszy, tym mniejsza jest przyczepność samochodu, to zaś zwiększa ryzyko wypadku. Polskie prawo definiuje minimalną głębokość bieżnika jako nieprzekraczającą 1,6 milimetra, warto jednak dla własnego bezpieczeństwa nieco zawyżyć sobie tę granicę. Z kolei w przypadku opon zimowych najniższa dopuszczalna głębokość wynosi 4 milimetry. Jeżeli bieżniki w naszym ogumieniu są płytsze, powinniśmy bezwzględnie wymienić je na nowe.