Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak zachować się w przypadku awarii ogumienia. U Uszkodzona opona to jedna z częstszych niespodzianek, jakie mogą nas zaskoczyć podczas codziennej jazdy po mieście oraz dłuższych podróży. Jak postąpić, gdy złapiemy gumę? O czym pamiętać? Wyjaśniamy, jak krok po kroku wymienić uszkodzoną oponę i co zrobić, gdy wymiana opony okaże się niemożliwa np. ze względu na brak koła zapasowego lub niezbędnych narzędzi.
Wymiana opony w samochodzie – jak się do niej przygotować?
W teorii w każdym samochodzie powinno znajdować się sprawne koło zapasowe. Niestety, wielu kierowców zapomina o jego przeglądach, co skutkuje późniejszymi problemami na drodze. Zawsze powinniśmy być przygotowani na każdą ewentualność, dlatego na wyposażeniu naszego pojazdu powinno znajdować się nie tylko sprawne koło zapasowe z oponą dopasowaną do pory roku, ale także:
- sprawny podnośnik samochodowy,
- klucz do kół,
- kliny do blokowania kół,
- kamizelka odblaskowa,
- trójkąt ostrzegawczy.
Z takim wyposażeniem każdy kierowca powinien bez większych problemów podołać wymianie koła, jednak nie zawsze możliwe jest samodzielne usunięcie awarii. Co zrobić w takiej sytuacji? Mogą Państwo wezwać nasze pogotowie wulkanizacyjne, które pomoże uporać się z awarią w profesjonalny sposób. Działamy na terenie Śląska, świadcząc usługi z zakresu wymiany i naprawy ogumienia z dojazdem we wskazane miejsce. Z naszą pomocą pozbędą się Państwo awarii opony w samochodzie osobowym, dostawczym oraz ciężarowym.
Instrukcja prawidłowej wymiany opony w samochodzie
Zanim przystąpimy do wymiany uszkodzonego ogumienia, musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo oraz bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Pojazd należy ustawić w bezpiecznym miejscu np. na poboczu lub parkingu. Następnie trzeba włączyć światła awaryjne, ubrać kamizelkę odblaskową oraz ustawić trójkąt ostrzegawczy w odpowiedniej odległości od samochodu (zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego). Trzeba także pamiętać o zaciągnięciu ręcznego hamulca i umieszczeniu klinów pod kołami. Jeżeli awaria przytrafiła się po zmroku, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie – na wyposażeniu pojazdu warto mieć sprawną latarkę. Teraz można przystąpić do wymiany opony.
Pierwszym krokiem, jaki musimy wykonać, jest poluzowanie śrub mocujących za pomocą odpowiedniego klucza do kół. Najlepiej w tym przypadku sprawdza się klucz krzyżakowy. Gdy śruby zostaną poluzowane, należy podnieść pojazd z pomocą lewarka na wysokość pozwalającą zdjąć uszkodzone koło. Ważne: podnośnik należy umieścić w odpowiednim miejscu. Następnie odkręcamy poluzowane wcześniej śruby, zdejmujemy uszkodzone koło, zakładamy koło zapasowe i wstępnie dokręcamy je śrubami. Następnie możemy opuścić pojazd i odpowiednio dokręcić śruby.